Ogólnopolski Spis Powszechny Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego 2012

W związku z ogólnopolskim problemem coraz powszechniejszego występowania inwazyjnych gatunków roślin barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego, które są jednymi z najbardziej niebezpiecznych gatunków roślin w Polsce. Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, wraz z Fundacją „Palący problem – HERACLEUM” przeprowadza inwentaryzację występowania obydwu gatunków na terenie poszczególnych gmin. Celem działań PSER WSEiZ prowadzi badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu olbrzymiego (jako zbiorczej jednostki taksonomicznej dla Heracleum sosnowskyi i Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski.
– Na podstawie badań PSER WSEiZ stworzono bazę zbadanych stanowisk Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego  w Polsce. Obecnie znajdują się w niej szczegółowe informacje o ponad 100 miejscach, w których na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowano osobniki ww. gatunku. Dane o stanowiskach pochodzą z informacji uzyskanych w lokalnych Urzędach Gminnych oraz z obserwacji terenowych i rozmów z mieszkańcami miejscowości objętych inwazją, a także z publikacji naukowych.
Wszystkie osoby mające wiedze na temat występowania tych roślin lub chcących pomóc w spisie powinny zajrzeć na stronę „Ogólnopolskiego Spisu Powszechnego Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego 2012” po adresem www.barszcz.edu.pl

Uwaga! Barszcz Sosnowskiego występuje tak że w naszej okolicy. Największe skupisko tej rośliny jest obserwowane w gminie Piątnica przy drodze 61 Kisielnice – Łomża a dokładnie między Marianowem i Piątnicą. Roślina rośnie w rowie i na okolicznych polach.


Źródła:  barszcz.edu.pl

Reklamy