Kolno miastem zielonej energii

6977Miasto Kolno i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno – Ściekowej Sp. z o. o. otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Województwa Podlaskiego na realizację projektu pn. ,,Modernizacja i rozbudowa systemu ciepłowniczego Miasta Kolno poprzez montaż układu kogeneracyjnego wytwarzającego energię elektryczną i cieplną z paliw odnawialnych i termomodernizacja budynku ciepłowni”.
Projekt na 33 rozpatrywanych wniosków został bardzo wysoko oceniony na 75% punktów, co sklasyfikowało go na 6 miejscu. Wartość inwestycji wynosi 12 299 345,89 zł brutto, zaś dofinansowanie 4 867 374,15 zł.
Modernizacja polegać będzie na zastąpieniu wyeksploatowanego kotła węglowego WR2,5 pracującego nieprzerwalnie od 1983 roku na nowoczesną jednostkę tj. kocioł z kogeneracją o mocy cieplnej 2 600 kW oraz 300 kW energii elektrycznej. Zostaną także wybudowane nowe obiekty ciepłowni. Zrealizowana zostanie przebudowa i termomodernizacja obecnie wykorzystywanych obiektów.
Kocioł będzie opalany biomasą i będzie produkował energię cieplną na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego miasta Kolno oraz ciepło do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby ciepłowni, a nadwyżka jej będzie sprzedawana do sieci energetycznej. Uzyskane w ten sposób ,,żółte” i ,,zielone” certyfikaty w przyszłości poprawią kondycję finansową spółki.
Inwestycja pozwoli na zwiększenie udziału odnawianych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej i cieplnej w Kolnie, rozpoczęcie produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej w kogeneracji, zagospodarowanie biomasy na cele produkcji energii w Kolnie i zmniejszenie zużycia energii ze źródeł pierwotnych. Ciepłownia miejska stanie się elektrociepłownią. Dzięki tym rezultatom w perspektywie długofalowej poprzez efekt skali nastąpi spadek zanieczyszczeń powietrza w powiecie kolneńskim przekładający się na ogólne polepszenie stanu wszystkich elementów środowiska naturalnego, w tym ochrony zdrowia ludzi i ekosystemów.
Dotacje na dwa projekty realizowane w Kolnie otrzymała również Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o.o. Oba projekty 6978dotyczą budowy elektrowni słonecznej. W sumie dotacja wyniesie ponad 9,3 mln, natomiast całkowita wartość projektu oceniana jest na prawie 24 mln. Władze Kolna  podpisały  w ubiegłym roku umowę  z firmą  E1 Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o. o  na dzierżawę dwóch  działek miejskich położonych za wysypiskiem śmieci.  Elektrownia słoneczna w Kolnie może być drugą naziemną farmą fotowoltaiczną w Polsce. Powstaną dwie tzw. farmy solarne:  Kolno I i Kolno II.
Inwestor  z Warszawy przystał również na propozycję zarejestrowania firmy w Kolnie. Z tego powodu dojdą jeszcze wpływy z podatku CIT i PIT. Zatrudnienie przy obsłudze technicznej elektrowni słonecznej  znajdzie 5 osób.

Informacje pobrane z: umkolno.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s