Pierwszy przeszczep twarzy ratujący życie, dawca z okolic Kolna

84854_full„Pierwsze pobranie i pierwszy w Polsce przeszczep twarzy od zmarłego dawcy. Na pobranie twarzy od tragicznie zmarłego 35-letniego syna zgodziła się mieszkanka wsi niedaleko Kolna w województwie podlaskim. Wszystko rozgrywało się kilkanaście dni temu. Kobieta zgodziła się na pobranie serca, nerek, wątroby i twarzy. Lekarze mówią, że to krok milowy w polskiej transplantologii i w świadomości ludzi. Zmarły mężczyzna uratował życie kilku osób.Dawcą narządów był 35-leni mężczyzna spod Kolna. Przewrócił się na rowerze, doznał ciężkich obrażeń wewnątrz czaszkowych. Początkowo leżał na OIOM-ie w białostockim szpitalu klinicznym w śpiączce, ale jego stan się pogorszył. Mężczyzna nie miał żony, jego ojciec nie żyje, matka – jego najbliższa rodzina – wyraziła zgodę na pobranie twarzy, wraz z kośćmi. Jak powiedział  dr Marek Skiba, koordynator ds.transplantologii  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – Szacunek dla tej matki, że zgodziła się dla tego jedynego syna, który z nią mieszkał, potrafiła zrozumieć, że jego twarz może być twarzą kogoś innego, to bardzo szlachetne.
Dziś lekarze w Instytucie Onkologii w Gliwicach pokazali etapy zabiegu. To była wyjątkowo trudna operacja, trwała 25 godzin. Normalnie przeszczepy twarzy na świecie są przygotowywanie wiele miesięcy, tu lekarze mieli dwa tygodnie. Biorca to 33-letni mężczyzna. Podczas pracy w kamieniołomach kamień zmiażdżył mu twarz z kośćmi.
Pacjent po przeszczepie jest w ciężkim stanie, ale nie ma zagrożenia życia.  Na pewno udał się przeszczep serca. Serce Podlasianina dostał górnik Jerzy Olszewski, dokładnie w swoje urodziny. – Łut szczęścia na te moje 60 urodziny, to tylko płakać ze szczęścia, że da się dalej żyć – powiedział Jerzy Olszewski, pacjent po przeszczepie serca.
Matka zmarłego nie wyraziła sprzeciwu do pobrania serca, nerek i wątroby. Wszystkie narządy zostały przeszczepione. – To jest największy prezent jaki można w życiu dostać od kogoś, co słyszałem uratował wiele osób – dodaje Jerzy Olszewski.
Przeszczep serca był tysięcznym jaki przeprowadzili lekarze w Zabrzu. Wszystkie przeszczepy łącznie z nowatorskim, pilnym przeszczepem twarzy – dzięki zgodzie na oddanie narządów zmarłego.  – Początkowo byliśmy nastawieni sceptycznie do rozmowy z rodziną, co do tego wielonarządowego pobrania twarzy, to jest trudne z przyczyn psychologicznych. Wytłumaczyć rodzinie jak to będzie wyglądało po pobraniu, czy nie dojdzie do oszpecenia – mówił dr Marek Skiba.
Lekarze z Gliwic przyjechali na miejsce i wyjaśnili matce na czym polega pobranie, przywieźli maskę pośmiertną. Wczoraj odbył się pogrzeb Podlasianina.”
Źródło tekstowe: tvp.pl/Białystok
Foto: tvs.pl więcej zdjęć na :http://www.tvs.pl/44803,gliwice_lekarze_wykonali_pierwszy_przeszczep_twarzy_ratujacy_zycie_drastyczne_zdjecia.html,galeria,84853

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s