Walki w okolicach Kolna

12013-09-01_111021 września 1939 r. niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień w kierunku polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. Padły pierwsze strzały, które rozpoczęły II wojnę światową.
Okolice Kolna
W nocy 1 września 2. szwadron 10. pułku ułanów PBK dotarł do wsi Bełczące pod Białą Piską. Po drodze nie odkryto większych zgrupowań wojsk nieprzyjaciela.
4 września Polskie jednostki przekroczyły granicę z Prusami w kierunku głównego natarcia na Sokoły Górskie – Biała Piska wykonał 5 pół. z Samodzielnej grupy Operacyjnej „Narew”  wzmocniony 14 dak i szwadronem kolarzy. Pomocnicze na Brzózki Wielkie – Ostra Góra – 9 psk z kompanią czołgów i baterią 14 dak. Po przekroczeniu granicy napotkali silny opór.
W tym samym czasie kompania kolarzy ze składu 18 Dywizji Piechoty i szwadron samochodów pancernych Podlaskiej Brygady Kawalerii rozmieszczony w lesie na południu od wsi Wincenta rozpoczęła atak wieś Dłutowo, którą zajęła a następnie na wieś Jeże i dalej prowadziły działania w stronę Pisza nie napotykając większego oporu. Po kilku godzinach Niemcy zaczęli ściągać posiłki. Wywiązała się walka, w której polskie oddziały zostały odparte.
Choć te wali nie przyniosły żadnych pozytywnych skutków to żołnierz Polski pokazał że czwartego dnia najazdu Niemiec na Polskie nie tylko się bronił i wycofywał, ale walczyli również na terenie najemcy.
3 września walki trwały na granicy w okolicach Grajewa.
Cewkowe artykuły o działaniach wojennych w okolicach Kolna można znaleźć na forum Stowarzyszenia Airsoft D.B.S Kolna http://www.1asgkolno.fora.pl/historia,34/wypady-kawalerii-do-prus-wschodnich,397.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s