Historia kaplicy – Stary Gromadzyn

W okolicy wsi Stary Gromadzyn  przy drodze wojewódzkiej Kolno – Stawiski  znajduje się kapliczka upamiętniająca mord 24 osób. Na kaplicy znajduje się tablica z napisem:

„W tym miejscu w dniu 21.VII.1944 r. z rąk okupant zostało zamordowanych 24 mieszkańców Gromadzona. Przechodniu wspomnij”

„W dniu 21 lipca1944 r. odbyła się krwawa masakra ludności Gromadzona i przechodzących w tym czasie przez wieś okolicznych mieszkańców. Od żołnierzy własowców, przebywających w tym czasie w Gromadzenie, chciano kupić broń za towar wymienny, jakim był pędzony wówczas bimber. W trakcie transakcji zabito oficera własowców, którzy w odwecie mordowali wszystkich napotkanych ludzi. Zginęło wówczas 24 osoby, w śród których pamięci zachowała: Regina – 26 lat, Antoniego – 22 lata i Edwarda – 18 lat Dzięgielewskich, Jana – 58 lat, Antoniego – 41 lat, Kazimierza – 16 lat Filipkowskich, Józefa Krzyżówka, Józefa Dudę, Alfonsa i Zdzisława Gromadzkich, Juliana Biedrzyckich, Wincentego Szczech, Jana Sarnackiego – mieszkańców Gromadzyna oraz Stanisława Szabla z Kolna, Czesława Zakrzewskiego z Pachuczyna, Jana Głębockiego z Czerwonego i Dominika Filipkowskiego – 22 lata ze Szczuczyna.”

Źródła: „Kolno na Mazowszu” – Czesław Brodzicki

  Zdjęcia: Lipiec 2012

Lokalizacja na mapie:

Reklamy

Fotoblog Kolno i okolica z historia w tle