Nowogród – Schrony bojowe

Między 5 a 10 września 1939 r. okolice Nowogrodu były areną zaciętych walk, których znaczenie przyćmiła legendarna, ale w istocie o wiele mniej skuteczna obrona pobliskiej Wizny. Pamiątką tamtych dni jest zespół kilkunastu schronów bojowych, rozrzuconych w dolinie rzeki pomiędzy Szablakiem a hotelem „Zbyszko” w Nowogrodzie. Najbardziej znany i najłatwiejszy do odnalezienia jest schron przy moście drogowym. Ozdobiony tablicą pamiątkową, pełni rolę pomnika
Źródła: polskaniezwykla.pl
Schron położony na skarpie nad Narwią, około 20 m od brzegu rzeki i około 50 m na zachód od współczesnego mostu drogowego na Narwi oraz około 150 m od dawnej przeprawy z 1939 r.
Na uzbrojenie podstawowe składały się trzy ckm wz. 30 lub wz. 08 , na podstawach fortecznych umieszczone jeden w kopule i dwa w strzelnicach bocznych. Strzelnice ścienne z tarczami pancernymi z gniazdami na wymienny wkład umożliwiały prowadzenie ognia w sektorach 60˚, z zewnętrz opatrzono je glifem stopniowanym przeciwrykoszetowo.
Źródła: dobroni.pl
Ciekawy artykuł możne przeczytać na stronie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Narew” o schronach pod Nowogrodem. Artykuł nazywa się „Nowe życie zapomnianych fortyfikacji” kliknij by przejść o artykuły.
Na pamiątkę walk pod Nowogrodem w 25 rocznicę walk zamontowaną pamiątkową tablicę na schronie przy moście natomiast 30 rocznicę PRL społeczność powiatu Łomżyńskiego postawiło czołg T-34 jako pomnik na wzgórzu obok schronu przy moście.
W niedługim czasie postaramy się sporządzić obszerniejszą galerią zdjęć.

Album zdjęć (maj 2011):
..::Kliknij aby obejrzeć::..

Mapa sporządzona na podstawie informacji pochodzących ze strony ciekawepodlasie.pl

Lokalizacja: Nowogród i okolice, gmina Nowogród, powiat Łomża (27 km od Kolna)

Fotoblog Kolno i okolica z historia w tle

%d blogerów lubi to: