Pomordowani w Mściwojach podczas ll WŚ

Cmentarz ofiar terroru narodowości żydowskiej z okresu II Wojny Światowej położony jest koło wsi Mściwuje oddalony około1 kmw stronę wsi Śmiarowo po lewej stronie w śród pul widać ogrodzony płotem, obsadzony drzewami i żywopłotem cmentarz.

W zbiorowej mogile znajdują się przedewszystkim kobiety i dzieci z Kolna i okolicznych wsi wywiezione siłą i zamordowane w lipcu i sierpniu 1941 roku przez hitlerowców.

„W dniu 15 lipca Niemcy rozkazali wszystkim mężczyznom od 16 roku życia, aby zebrali się na rynku posiadając przy sobie jedzenie na jeden dzień, ponieważ zostają wysłani do pracy. Wyselekcjonowano młodych, zdrowych i silnych mężczyzn  i na czterech ciężarówkach zawieziono w kierunku wsi Kolimagi. Ciężarówki kursowały kilka razy w obie strony, jednakże nigdy więcej nie widziano przewożonych mężczyzn.[…]”

„Dni dni później, Niemcy nakazali rodzicom i żonom wszystkich, jak to określali „przeniesionych” aby zameldowali się na rynku mając jedzenie i kosztowności, ponieważ zostaną wysłani na spotkanie ze swoimi mężami i synami. Zdesperowani ludzie stawili się o wyznaczonej godzinie razem ze swoją własnością. Ciężarówki i gestapowcy już na nich czekali; rozkazano im oddać swoje rzeczy, które będą przewiezione jako „bagaż”. Samych Żydów załadowano na ciężarówki i przewieziono do wsi Mściwuje, gdzie zostali wymordowani.[…]”

Źródła: kolnoteka.pl – Kolneńska Księga Pamięci – Zagłada kolneńskiej Wspólnoty

Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych nr rej.: A-510 z 7.12.1993

Zdjęcia październik 2011

Lokalizacja: Mśiwuje, gm. Mały Płock (18 kmod Kolna)

Reklamy

Fotoblog Kolno i okolica z historia w tle

%d blogerów lubi to: