Prostki – Bogusze miejsce zbrodni z II Wojny Światowej

Obóz koncentracyjny w Boguszach
„W latach 1941-1944 r. na obszarze Prostek i Bogusz zorganizowano szereg obozów jenieckich, w których więziono od 40 do 50 tysięcy jeńców radzieckich, włoskich i francuskich oraz ludności cywilnej: Polaków, Żydów, Litwinów.
W obozach panowały nieludzkie warunki. Rozprzestrzniały się choroby zakaźne, panował głód i dochodziło do aktów kanibalizmu. W wyniku głodu, zimna, chorób i rozstrzelań zginęło około 30 tysięcy żołnierzy rosyjskich, 460 żołnierzy włoskich oraz setki ludności cywilnej. Więźniowie początkowo byli przetrzymywani pod gołym niebem bez względu na panujące warunki atmosferyczne i porę roku. Dopiero póżniej zezwolono na wykopywanie ziemianek, prawdopodobnie powstawały również drewniane baraki. Z zebranych informacji wynika, że na terenie Prostek i Bogusz istniały cztery stalagi: Stalag I E (działający od sierpnia 1941 roku do listopada 1942 roku), Stalag I F/Z (działający do czerwca 1944 r.), stalag I B/PR i stalag 373 oraz oflag 56, w którym przetrzymywano oficerów. Źródła podają, że zorganizowane przez nazistów obozy jenieckie zajmowały od 20 do 50 ha powierzchni ogrodzonej drutem kolczastym i otoczonej wieżami strażniczymi. Po wojnie część zwłok zamordowanych ekshumowano i pochowano na specjalnym cmentarzu w Boguszach przy ul. Bojowników – spoczywa na nim 11070 ofiar – jeńców i ludności cywilnej. Na cmentarzu wzniesiono obelisk ku czci zamordowanych. W pobliżu cmentarza, przy drodze Prostki-Grajewo, na terenie byłego obozu – miejsca kaźni tysięcy ofiar – wzniesiono pomnik.” Źródła: prostki.yoyo.pl
Na obelisku znajduje się tablica z tekstem: „22.YII.1944-22.VII.1959 Tu na obszarze 50 ha od 1941 do 1945 roku znajdowało się miejsce kaźni ludności różnych narodów hitlerowski obóz koncentracyjny. Nigdy więcej wojny! Społeczeństwo powiatu Grajewskiego”

Zdjęcia wrzesień 2011

Cmentarz zbiorczy ofiar obozu. Na obelisku znajduje się tablica z tekstem: „Tu spoczywa 12,500 sowieckich, włoskich i francuskich jeńców wojennych zamordowanych i zmarłych w niemieckim obozie jenieckim Stalag 56 i Stalag 373 w Prostkach oraz osób cywilnych – Polaków i Żydów – ofiar obozy przejściowego Sammellager w Boguszach w latach 1942-1944. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.”

Zdjęcia wrzesień 2011

Mogił w lesie pod Kosówką
las Kosówka, gdzie mordowano mieszkańców Grajewa. Łącznie w latach 1941-1945 zginęło w Kosówce 206 znanych z imienia i nazwiska osób i bliżej nieokreślona liczba bezimiennych ofiar. , 20 stycznia 1945 r., hitlerowcy urządzili prawdziwą masakrę miejscowej ludności w lesie „Kosówka”. Rozstrzelali wówczas całe rodziny wraz z małymi dziećmi, łącznie ponad 120 osób. Ciała pomordowanych w lesie „Kosówka” oraz koło Starych Prostek ekshumowano w marcu 1945 r. i pochowano w mogile zbiorowej na grajewskim cmentarzu. Dokonywano także rozstrzeliwań jeńców z obozów w rejonie Bogusz i Grajewa, Rosjan, Włochów, Polaków, Żydów.
Źródła: wikimapia.org
Na obelisk znajduje się tablica na której widnieje tekst: „W hołdzie ofiarom faszyzmu hitlerowskiego oficerom i żołnierzom armii radzieckiej członkom ruchu oporu więźniom obozu koncentracyjnego w Boguszach Polakom Włochom Francuzom i Litwinom którzy zginęli z rak oprawców hitlerowskich w latach 1941-1945. Społeczeństwo powiatu Grajewskiego.”

Zdjęcia lipiec 2011

Mogiły w lesie
Mogiły zbiorowe ludności cywilnej z 1943-44 r. Cztery mogiły oddalone od siebie o kilka metrów, na mogiłach znajdują się tablice z informacja o liczbie zamordowanych tam osób, przy każdej mogile znajduje się krzyż z brzozy.

Zdjęcia lipiec 2011

Lokalizacja: Bogusze, Prostki, (gm Prostki. Powiat Ełcki, woj. Warmińsko-Mazurskie)58 kmod Kolna.

Lokalizacja na mapie:

Reklamy

Fotoblog Kolno i okolica z historia w tle

%d blogerów lubi to: