Arkusze testów maturalnych, sprawdziany itp.. znalezione w schronie na terenie gminy Grabowo

Arkusze testów maturalnych, sprawdziany, CV i inne dokumenty zostały znalezione w jednym ze schronów z czasów II wojny światowej na terenie gminy Grabowo.

W sobotę 5 października redakcja portalu ToKolno podczas przygotowywania materiału na temat schronów linii Mołotowa na terenie gminy Grabowo w okolicy wsi Łebki Duże natrafiła w jednym z schronów na poziomie -1 na sporą ilość dokumentów pochodzących najprawdopodobniej ze szkoły średniej. Wśród dokumentów były arkusze testów maturalnych, sprawdziany, CV i inne dokumenty a na nich imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania. Na papierach widnieją daty z okresu od 2008 do 2013 roku.

Wezwana na miejsce Policja dokonała zabezpieczenia dokumentów, przeprowadziła dokładne oględziny i sporządziła dokumentację znaleziska. Policjanci by wydostać dokumenty z dna schronu wezwali na pomoc Straż Pożarną. Strażacy spakowali do worów dokumenty i wydostali je ze schronu. Dalsze działania wyjaśniające z jakiej szkoły, w jaki sposób i kto wyrzucał arkusze maturalne i sprawdziany do schronu prowadzi Kolneńska Policja.

Bezdyskusyjny jest fakt, że takie papiery nie powinny się tam znaleźć. Dokumenty powinny być w odpowiedni sposób zniszczone tak aby poufne dane osobowe nie trafiły w niepowołane ręce. Przypominamy że za złamanie ustawy o ochronie danych osobowych grozi kara do 2 lat więzienia.

2 myśli nt. „Arkusze testów maturalnych, sprawdziany itp.. znalezione w schronie na terenie gminy Grabowo”

  1. W tych papierach są imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy, które podlegają pod przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
   Jeśli chodzi o zaśmiecanie w tym przypadku obiektu zabytkowego z II czasów wojny światowej to reguluje to USTAWA z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
   Poprzez zaśmiecanie niszczymy obiekt zabytkowy Art. 108. 1.Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
   2.Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

   USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych
   Art. 51.
   1. Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych
   osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym,
   podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
   do lat 2.
   Art. 52.
   Kto administrując danymi narusza choćby nieumyślnie obowiązek zabezpieczenia
   ich przed zabraniem przez osobę nieuprawnioną, uszkodzeniem lub zniszczeniem,
   podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Fotoblog Kolno i okolica z historia w tle