Gaz w szkole, 42 osoby w szpitalu

Gaz – niezidentyfikowana substancja spowodowała ewakuację Kolneńskiego Liceum Ogólnokształcącego w wyniku czego 42 osoby trafiły do szpitala z objawami zatrucia.

Około godziny 10 strażacy odebrali informację od dyrekcji szkoły I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie o nieprzyjemnym zapachu. Po przyjeździe pierwszych dwóch zastępów Straży Pożarnej, strażacy wyczuwali nieprzyjemny zapach zbliżony do zapachu czosnku. Strażacy natychmiast podjęli decyzję o ewakuacji uczniów i nauczycieli z budynku szkoły, których łącznie było około 330 osób. Ewakuowani uczniowie trafili na Halę Sportową przy gimnazjum w Kolnie gdzie przez cały czas na ich zdrowiem czuwali ratownicy medyczni. Pogotowie ratunkowe przetransportowało łącznie do Szpitala Ogólnego w Kolnie 42 osoby w tym dwoje nauczycieli z objawami zatrucia głównie zawrotów głowy, bólu brzucha, nudności oraz kilka osób z omdleniem. W chwili obecnej dwoje z nich opuściło już szpital, pozostałym nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Władze miasta z burmistrzem na czele, władze powiatu z starostą i wicestarosta, wicemarszałek województwa Podlaskiego i służby ratunkowe powołały sztab kryzysowy, który mieścił się w budynku Gimnazjum w Kolnie, przed szkołą rozstawiono dodatkowo dwa namioty ratownicze gdzie przez cały czas udzielona pomocy potrzebującym uczniom.

Przybyli na miejsce strażacy z grupy chemicznej z Białegostoku przeprowadzili rozpoznanie w konsekwencji nie wykryli żadnych substancji niebezpiecznych dla zdrowia, toksycznej, wybuchowej. Pobrane zostały próbki powietrza do badań.

Sztab kryzysowi około godziny 14:30 podjął decyzję o zwolnieniu do domu wszystkich uczniowi którzy byli ewakuowani ze szkoły, jednocześnie poinformowano uczniów by w domu całą odzież, którą mieli na sobie podać dokładnemu praniu oraz by dokonać dokładnego myciu ciała.

Policja wraz z prokuraturą prowadzą działania śledcze wyjaśniające całe zajście w budynku liceum.

W akcji ratowniczej brały udział karetki pogotowia ratunkowego z Kolna, Stawisk i Łomży, 8 jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Kolna, z Białegostoku jednostki zabezpieczenia chemicznego oraz 2 jednostki z KSRG OSP w sumie około 40 strażaków, oraz Policja i Straż Miejska.

Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie informuje: „W związku ze zdarzeniem gazowym w dniu dzisiejszym (wtorek 17.IX),

zajęcia edukacyjne w dniu jutrzejszym (środa 18.IX) są odwołane.”

Materiał Video – podsumowanie działań ratowniczych, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie mł.bryg. Paweł Pupek.

Nagranie jednej z uczennic podczas ewakuacji szkoły. Źródła: youtube.com/MamoNieWchodz

Aktualizacja 23.09.2013:

„Policjanci z Kolna zatrzymali 16-latka, który na korytarzu rozpylił przyniesioną do szkoły substancję – stężony zapach skunksa. Ten – jak twierdził nastolatek – żart, stał się przyczyną przewiezienia do szpitala 42 uczniów i nauczycieli i ewakuacji blisko 400 osób. Teraz oceną postępowania nastolatka zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.Funkcjonariusze przesłuchiwali świadków i wnikliwie zabezpieczali dowody. Ustalali również, skąd może pochodzić użyta na miejscu zdarzenia substancja. Wszystkie zabezpieczone próbki wysłane zostały do laboratorium kryminalistycznego w Białymstoku. Jak wstępnie ustalili policyjni eksperci rozpyloną w szkole substancją okazał się… pochodzący z internetowego zakupu skondensowany zapach skunksa. W wyniku wnikliwej i wytężonej pracy wymagającej weryfikacji i analizy wielu informacji, policjanci z Kolna zatrzymali wczoraj 16-letniego ucznia tej szkoły. Nastolatek przyznał się do popełnienia tego czynu. Policjantom tłumaczył się, że zrobił to dla żartu nieprzewidując skutków! Z uwagi na jego wiek, sprawa trafi do sądu rodzinnego i nieletnich, który zajmie się teraz oceną postępowania 16-latka.”

źródło – oficer prasowy KPP w Kolnie podlaska.policja.gov.pl

Zdjęcia dzięki uprzejmości: UM Kolno, lomzynskie24.pl, Powiat Kolno Zdjęcia ToKolno.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Fotoblog Kolno i okolica z historia w tle

%d blogerów lubi to: